Wizyta w Parafii Św. Wojciecha w Olsztynie
W Drugą Niedzielę Wielkiego Postu – 8 marca 2020 roku – odwiedziłam tę olsztyńską parafię. Tak się złożyło, że w tę niedzielę Kościół w Polsce modlił się i wspierał polskich misjonarzy – była to Niedziela Ad gentes. Zatem mówienie o Katarzynkach pracujących w Afryce i na Wschodzie, jak najbardziej wpisywało się w ten dzień. Poza tym Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 29 wspierają Maximiliena, w ramach Adopcji Serca. Maximilien dzięki zaangażowaniu Uczniów i Parafian – wiem, że Parafianie kupują kartki świąteczne przygotowane przez Uczniów i ofiary za kartki trafiają właśnie do Maximilena. Wielkie dzięki! Miałam okazję pokazać zdjęcie tego chłopca, który dzięki tej pomocy może chodzić do szkoły, kupić sobie przybory szkolne i jedzenie.
Parafianie mieli okazję zobaczyć innego chłopca – Thomasa, którego wspierają Państwo: Ewa i Bernarda. Miło było usłyszeć od różnych osób, że też są zaangażowani w Adopcję Serca, ale w innych Zgromadzeniach. Dziękuję, że Państwo macie otwarte serca i chcecie pomagać afrykańskim dzieciom i młodzieży, aby miały lepszy start w dorosłe życie.
Byłam zbudowana atmosferą w kościele, zostałam przyjęta bardzo życzliwie przez Księży pracujących w Parafii i ludzi. Po Mszach świętych podeszły do mnie Osoby, które były zainteresowane pomocą jakiemuś dziecku. Kiedy piszę ten tekst, pewna Pani już otrzymała dane dziecka, któremu będzie pomagać. Nie wiem, jak wyrazić wdzięczność za Państwa otwartość. Pamiętam w modlitwie.
Galeria zdjęć


Spotkanie w Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie
3 stycznia 2020 roku miałam okazję spotkać się z młodzieżą tutejszego Liceum. Młodzi ludzie mieli okazję usłyszeć o działalności Katarzynek na kontynencie afrykańskim, zobaczyć jak wygląda życie w Togo, Beninie i Kamerunie. Pewnie niektórzy po raz pierwszy usłyszeli o systemie szkolnictwa w Togo, o liczbie języków plemiennych oficjalnie zarejestrowanych – poza językiem francuskim, który jest językiem urzędowym w Togo są czterdzieści dwa plemienne(!). Tradycyjnie pod koniec spotkania można było przymierzyć strój afrykański i zagrać na bębenku 🙂
Galeria zdjęć


11 lutego 2020 po raz kolejny w braniewskim szpitalu obchodzony był Światowy Dzień Chorego. O godz. 12.00, Ks. Proboszcz Leszek Galica, odprawił w Kaplicy szpitalnej Mszę św. w intencji Chorych. Uczestniczyli w niej Chorzy z Oddziałów szpitalnych, Pensjonariusze ZOL-u, Wolontariusze i krewni Chorych. Pod koniec Mszy św. Ks. Leszek udzielił Sakramentu Chorych wszystkim, którzy przystąpili do Komunii św.
Po wspólnej modlitwie zostałyśmy zaproszone na świętowanie w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym 🙂
Galeria zdjęć


Z wielką radością, chcę się podzielić informacją o młodym Mężczyźnie, który dzięki Adopcji Serca mógł spełnić swoje marzenie o zdobyciu wykształcenia – pod koniec 2019 roku obronił licencjat z finansów i księgowości.
Dzięki wsparciu Rodzica Adopcyjnego z Polski ukończył szkołę podstawową, później gimnazjum i liceum, a następnie pierwszy stopień studiów zakończony obroną pracy licencjackiej.
Jego Rodzice są analfabetami, ale bardzo im zależy, by dzieci mogły się uczyć. Sami niestety, nie są w stanie opłacić szkół czwórce dzieci.
Dziękuję wszystkim Osobom, które wspomagają dzieci i młodzież w zdobyciu wykształcenia. Dzięki Państwa zaangażowaniu niejeden młody człowiek w Togo, Beninie czy Kamerunie będzie miał lepszy start w dorosłe życie.


O misjach w braniewskim ZOL-u
Od kwietnia tego roku odwiedzam wraz z Nowicjatem naszego Zgromadzenia, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy znajdujący się w braniewskim szpitalu. Najczęściej są to spotkania podczas, których modlimy się razem z Pensjonariuszami i Obsługą ZOL-u.
Tak było w Wielkim Poście, w maju, październiku i listopadzie. Przychodzimy również, by wspólnie pośpiewać piosenki nie tylko pobożne, ale też ludowe i wojskowe. Wśród piosenek każdy zawsze znajdzie coś dla siebie 🙂
W ostatnim tygodniu listopada wraz z s. Beatą ponownie odwiedziłam ZOL – tym razem była akcja „misje”. Wzięłyśmy ze sobą ekran i rzutnik, by wyświetlić krótki film o życiu dzieci w Afryce i pokazać trochę zdjęć z pracy misyjnej Katarzynek. Jak na każde spotkanie misyjne, tak i na to spotkanie zabrałam ze sobą afrykańskie ubrania, instrumenty muzyczne i inne pamiątki przywiezione z misji. Okazuje się, że na ZOL-u największą atrakcją były właśnie stroje afrykańskie, w które ubrały się Panie z Obsługi 🙂
Galeria zdjęć


Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny już za nami.
Ufam, że ten wyjątkowy czas zapisał się w pamięci i w sercu. Nie tylko poprzez obejrzane filmy, zdjęcia, wysłuchane prelekcje i świadectwa, ale również przez konkretne zaangażowanie – czy to modlitewne czy też finansowe w pomoc misjonarzom i ludziom wśród których pracują.
Od września wyruszyłam do parafii i szkół, by przybliżać ludziom temat misji. Z własnego doświadczenia wiem, że dopóki nie zajmowałam się Referatem Misyjnym, nie wiedziałam czym się zajmują Papieskie Dzieła Misyjne. Nie miałam pojęcia jakie dzieła wchodzą w Ich skład. Kiedy więc odwiedzałam parafie najpierw przybliżałam działalność Papieskich Dzieł Misyjnych, a później mówiłam o działaniach Sióstr Katarzynek na kontynencie afrykańskim i na terenach Rosji i Białorusi.
Każdy wyjazd był okazją, by porozmawiać z dorosłymi i dziećmi o możliwości włączenia się w pomoc naszym misjonarkom. Często padały pytania o Adopcję Serca. Wizyty w parafiach spowodowały, że kilkoro dzieci zostało objętych pomocą, znalazło „adopcyjnych rodziców”. Bardzo serdecznie dziękuję tym Osobom, które zdecydowały się pomagać dzieciom z Afryki.
Spotkania w szkołach miały trochę inny przebieg. Oprócz poznania pracy sióstr w krajach misyjnych była możliwość obejrzenia batików (ręcznie malowanych materiałów, na których przedstawiane są sceny z życia w Afryce), zagrania na instrumentach muzycznych czy założenia afrykańskiego ubrania.
Myślę, że te spotkania wniosły trochę wiedzy o życiu w innej części świata i były okazją do wspólnej modlitwy w intencji misjonarzy, misjonarek i ludzi, wśród których pracują.
W październiku, w każdym tygodniu, odwiedzałam trzy braniewskie parafie – Św. Wojciecha, Św. Antoniego i Św. Katarzyny, by razem z Parafianami modlić się na różańcu w intencji misji i misjonarzy. Poza rozważaniami opracowanymi przez Papieskie Dzieła Misyjne dodatkowym elementem naszej modlitwy były wizerunki Maryi z sanktuariów z pięciu kontynentów. Te pięć obrazów było symbolem jedności całego świata w modlitwie. Dekoracje z tygodnia na tydzień stawały się „bogatsze” – najpierw był obraz, później doszły materiały w kolorze oznaczającym dany kontynent, a wreszcie zapalone zostały lampiony w kolorach misyjnych.
Dzielę się z Państwem moim doświadczeniem spotkań, bo były dla mnie bardzo ważne. Każde z nich było spotkaniem z konkretnymi ludźmi, z ich życzliwością i chęcią pomocy.
Galeria zdjęć

Aktualności